RISC-V برای خدمات ابری • CloudSigma

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
RISC-V برای خدمات ابری • CloudSigma


ممکن است در چند سال گذشته متوجه سر و صدای زیادی در مورد RISC-V در اخبار فناوری شده باشید. دلایل متعددی برای این وجود دارد، اما اول اینکه اصلاً این چیز RISC-V چیست؟!

RISC-V یک معماری مجموعه دستورالعمل استاندارد باز (ISA) است که شروع به محبوبیت می کند تا جایی که اکنون جایگزین مناسبی برای ARM و x86 در نظر گرفته می شود. به ویژه برای برنامه هایی که نیاز به مصرف انرژی کم و عملکرد بالا دارند، مانند محاسبات Edge، سیستم های تعبیه شده و اینترنت اشیا مناسب است.

پس چرا هیاهو؟ خوب، زیبایی RISC-V این است که یک معماری متن باز است، به این معنی که می تواند آزادانه توسط هر کسی استفاده و اصلاح شود. این باعث شده است که جامعه ای رو به رشد از توسعه دهندگان و مهندسان تلاش کنند تا مرزهای آنچه را که با RISC-V امکان پذیر است را پشت سر بگذارند. و این فقط دانشمندان نیستند که در این کار دخالت می کنند. بسیاری از بزرگ‌ترین نام‌های فناوری، از جمله اپل، انویدیا و وسترن دیجیتال، برنامه‌های خود را برای کاوش با استفاده از RISC-V در خطوط تولید خود اعلام کرده‌اند. یکی دیگر از عوامل محرک، ظهور اینترنت اشیا (IoT) است. از آنجایی که دستگاه های بیشتری به اینترنت متصل می شوند، نیاز روزافزونی به پردازنده های کم مصرف و با کارایی بالا وجود دارد که بتواند نیازهای این دستگاه ها را برطرف کند. با این حال، کاربردهای آن بسیار گسترده تر از این است.

معرفی RISER: RISC-V برای خدمات ابری

CloudSigma با هیجان اعلام می کند که در RISER، یک پروژه تحقیقاتی و نوآوری جدید Horizon Europe که توسط کمیسیون اروپا تأمین مالی می شود، شرکت می کند. این پروژه از ژانویه 2023 آغاز شده و تا 3 سال آینده ادامه خواهد داشت.

RISER اولین زیرساخت سرور ابری تمام اروپایی RISC-V را توسعه خواهد داد و به طور قابل توجهی آن را بهبود خواهد بخشید. سیاست تجاری کمیسیون اروپا برای استقلال استراتژیک باز. RISER از رابط‌های پرسرعت سخت‌افزاری باز همراه با یک سیستم عامل کاملاً کاربردی و محیط زمان اجرا استفاده و اعتبارسنجی می‌کند و امکان ادغام اجزای کم مصرف از جمله تراشه‌های پردازنده RISC-V را فراهم می‌کند. EPI و EPILOT پروژه ها، در یک معماری جدید ابری با انرژی کارآمد.

RISC-V برای خدمات ابری • CloudSigma

طبقه پردازنده های EPI و EUPILOT

دو پلتفرم متمرکز بر ابر

پروژه RISER دو پلتفرم متمرکز بر ابر زیر را توسعه خواهد داد:

  1. یک پلت فرم شتاب که شامل یک Arm RHEA SoC از EPI و یک برد شتاب دهنده PCIe است که در این پروژه توسعه داده می شود و حداکثر چهار تراشه مبتنی بر RISC-V از EUPILOT را ادغام می کند.

RISC-V برای خدمات ابری • CloudSigma

بلوک دیاگرام برد PCIe Acceleration

  1. یک پلتفرم میکروسرور که حداکثر ده برد میکروسرور را به هم متصل می‌کند، که همگی توسط این پروژه توسعه یافته‌اند و هر کدام از چهار تراشه RISC-V، همراه با ذخیره‌سازی و شبکه‌سازی پرسرعت پشتیبانی می‌کنند. معماری میکروسرور ما با پذیرش بیش از حد همگرایی، امکان استفاده از فضای ذخیره سازی و حافظه توزیع شده توسط هر پردازنده در سیستم را با هزینه کم فراهم می کند. طراحی برد سیستم منبع باز RISER با سیستم عامل و نرم افزار سیستم منبع باز سطح پایین و یک پشته نرم افزاری مبتنی بر لینوکس برای پشتیبانی از خدمات ابری همراه خواهد بود که پذیرش و بهبود مسیر تجاری سازی نتایج پروژه را تسهیل می کند.

RISC-V برای خدمات ابری • CloudSigma

بلوک دیاگرام نمونه برد میکروسرور

سه مورد استفاده برای ارزیابی و نشان دادن قابلیت های پلتفرم های RISER توسعه خواهد یافت:

  • تسریع بارهای محاسباتی؛
  • ذخیره سازی شبکه ای از اشیاء و مقادیر کلیدی؛
  • پیاده سازی کانتینری به عنوان بخشی از یک محیط IaaS تحت مدیریت ارائه دهنده.

معماری RISER

معماری RISER در سه لایه اصلی منطقی و بسته‌های کاری مرتبط سازماندهی شده است تا یک سیستم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاملاً یکپارچه و متن‌باز اروپایی و استاندارد باز ارائه کند.

  • لایه پلتفرم های سخت افزاری که شامل زیرساخت شبیه سازی مبتنی بر FPGA، شتاب دهنده PCIe و میکرو سرور است.
  • لایه نرم افزاری سیستم که شامل زیرساخت نرم افزاری لازم برای بارگذاری و کنترل سخت افزار، دسترسی به تجهیزات جانبی سخت افزار و فراهم کردن محیطی برای اجرای برنامه ها و خدمات ابری است.
  • لایه استفاده، که شامل سه مورد استفاده است که برای ارزیابی پلتفرم های RISER استفاده می شود. RISER یک مسیر بهره برداری مستقیم برای پیشنهادات پیشرفته در دعوتنامه به نام های ‘VITAMIN-V’، ‘AERO’ و ‘OpenCUBE’ دارد و ما معماری RISER را با در نظر گرفتن این موضوع طراحی خواهیم کرد.

RISC-V برای خدمات ابری • CloudSigma

لایه های منطقی معماری RISER

RISER 7 شریک از صنعت و دانشگاه را گرد هم می آورد تا به طور مشترک طرح های منبع باز را برای پلتفرم های سیستم عامل فرم استاندارد مناسب برای پشتیبانی از خدمات ابری توسعه داده و اعتبار سنجی کنند.

RISC-V برای خدمات ابری • CloudSigma

هماهنگ کننده پروژه: Manolis Marazakis بنیاد تحقیقات و فناوری – هلاس (چهارم)

وب سایت پروژه: https://www.riser-project.eu/

فید توییتر پروژه: @RiserProject

RISC-V برای خدمات ابری • CloudSigma

درباره الکسا الکساندروا-پتروا